امروز : پنج شنبه, 08 خرداد 1399

يك درس اخلاقي از خانواده شهيد خرمي

در جريان بازديد استاندار سمنان از فرومد و حضور در خانه پدري شهيد خرمي و ديدار با خانواده ايشان، استاندار محترم و هيأت همراهشان از اين خانواده شهيد معزز درخواست كردند تا مشكلاتشان را بيان نمايند. درخواستهايي عنوان گرديد كه جاي تأمل و تدبر براي همه ما دارد. درست است درخواستها شخصي نبودند. مادر مكرمه اين شهيد عزيز از اقاي استاندار درخواست كردند كه براي رفع مشكل آب روستا فكر و چاره اي انديشيده شود و آقاي عليرضا خرمي بردار اين شهيد گرامي نيز سه درخواست عموم مردم را مطرح نمودند؛ احداث جاده آسفالته فرومد به شفيع آباد، رفع مشكل آب روستا و بخش شدن فرومد.

 

اینان مطرح نکردند که ما در این خانه به ظاهر محقر وقدیمی با امکانات اندک زندگی می کنیم و درخواست و مشكلات عموم مردم را مطرح نمودند كه واقعاً جاي تقدير و تشكر فراوان از اين خانواده شهيد عزيز دارد و همه ما بايد با چنين روحياتي به رفع مشكلات فرومد كمك نمائيم.

 

آشنايي با يكي از بزرگان جليل القدر فرومدي نجف اشرف/ حضرت آيت الله العظمی حاج شیخ شمس الدین واعظی فرومدي

آیت الله العظمی حاج شیخ شمس الدین واعظی دام ظله/نجف

آیت الله العظمی شیخ شمس الدین واعظی دام ظله فقيهی متبحر واصولی عمیق است گرچه محل تولد او کاظمین نوشته شده است اما اوایرانی الاصل واز اهالی فرومد می باشد. پدرش آیت الله شخ حامد واعظی از فحول اهل خطابه وعالمی کامل بود که مدتی نیز در همان فرومد شاهرود زندگی نمود و همسر اختیار کرد.

 

شیخ شمس الدین در سال1356هـ ــق 1936م در شهر کاظمیه عراق متولد شد و در همان بلد طیب به تحصیلات ابتدائی و مقدمات علوم دینی وسطوح عالی  در نزداساتید عظام،  آية الله العظمى شيخ فاضل لنكراني(قدس سره)، واستاد بزرگ أحمد أمين صاحب كتاب ــ التكامل في الإسلام ـ و آية الله سيد حسن الحيدري، وپدرش آية الله الشيخ حامد واعظي(قدس سره) پرداخت.

 

نبوغ علمی او بسیار زود از او عالمی برجسته ساخت به گونه ای که ظرف وجود حوزه کاظمین برای او کوچک جلوه می کرد فلذا به اتفاق برادرعالم و فرهیخته اش شیخ نورالدین در سال1374هـ ــ 1954م /عازم نجف شد وبه خوشه چینی از محضرعالمان آن دیار علم پرور در کنار بارگاه ملکوتی باب علم النبی مشغول گردید.

 

او اساتیدی چون آية الله شيخ مجتبى لنكراني(قدس سره)، آية الله شيخ كاظم تبريزي(قدس سره)، آية الله شيخ محمد السبزواري(قدس سره) را درک نمود ودر این خلال به نمایندگی از طرف آیت الله العظمی سید محسن حکیم به تبلغ امور دینی وساخت حسینیه در مسیر زائرین کربلا در منطقه خان نص اعزام شد.او دروس خارج را از فقها واصولا از محضر رئیس المله ودین آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی فراگرفت وبه محضر درس فرید عصر آیت الله العظمی سید ابوالحسن بجنوردی حضوری فعال داشت.

 

حضور در مباحث علمایی اینچنین در کنار استعداد ذاتی اش از او فقیهی پرتوان ومجتهدی عمیق ساخت واساتیدش  آية الله العظمى شيخ فاضل لنكراني(قدس سره) ـ و آية الله العظمى رهبر انقلاب عراق شيخ الشريعة أصفهاني(قدس سره) و آية الله العظمى السيد أبو تراب الخونساري به او اجازه اجتهاد دادند.او تدریس درس خارج فقه واصول خود را در سال(1399هـ ــ 1980م) در مدرسة آية الله العظمى زعيم حوزة علمية سيد أبو القاسم موسوي خوئي (دار العلم) شروع نمود. او در مقطعی از زمان تحت فشار صدام و حزب بعث از عراق متواری شد و با پای پیاده عازم ایران شد ودر مدت اقامتش در قم نیز مباحث درس خارجش را ادامه داد و بعد از سقوط صدام و مراجعتش به نجف نیز این تلاش علمی ادامه دارد.

 

شیخ حامد واعظی پدر آیت الله العظمی شیخ شمس الدین واعظی در تاریخِ بیستم اردیبهشت ماه 1310 از راهِ خانقین به وطنِ اصلیِ آبـاءِ خود، ایران می ­آید و در فرومد که از تـوابـعِ شاهرود(ميامي فعلي)و محلِّ سکونتِ سابقِ پدرش بوده ساکن می­ شود و به وعظ مردم می ­پردازد ، در فـرومـد با خانمی به نامِ « خدیجه » خواهرِ مرحوم « کربلا غلام فلّاح » ازدواج می ­کند . نتیجۀ این ازدواج 3 فرزند بوده است . ( شمس ­الدّین ، نورالدّین ، فاطمه ) البتّه خواهر شیخ حامد مرحوم « ربابه » ( متولّد اوّل جوزا 1275 ـ متوفّی 13 / 9 / 1370 ) در 17 سالگی یعنی سال 1292 در فرومد با کربلا غلام فلاح ازدواج کرده است.

 

 شیخ حامد تا پنجم فروردین 1320 در فرومد به وعظ و کشاورزی می ­پردازد و مدّتی به دانش ­آموزانِ مدرسۀ سینای فرومد درس می ­دهد. او به اجبار متّحدالشّکل می ­شود و لباسِ روحانیّت را کنار می ­گذارد. در همین ایّام به بهانۀ مشکلِ خدمتِ سربازی از تدریس باز می ­ماند و با دسیسه اي كه براي ايشان ايجاد شد حدودِ شانزده ماه زندانی می ­شوند. بعد از آن هم بواسطه تهديداتي كه براي ايشان ايجاد مي كنند فرومد را ترك مي نمايند. ايشان که قصدِ سفر به عتبات را می­ کند با مرحومِ « رُقَیّه » خواهرِ مرحوم « شیخ محمّد سعیدی » ازدواج می ­کند و راهیِ عتباتِ عراق می ­گردد ، نتیجۀ این ازدواج 14 فرزند بوده است.

 

وبلاگ مهدی دقیقی شاهرودی

وبلاگ خطه فرومد؛ مهدي ياقوتيان

 

 

آشنایی با یکی دیگر از چهره های علمی خطه فرومد

 

 

دکتر جواد مهربانی

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان - دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان

 

تحصیلات

کارشناسی: دانشگاه شهید بهشتی تهران: 1381-1377

کارشناسی ارشد: دانشگاه گیلان: 1384-1382

دکتری: دانشگاه گیلان: 1390-1386

رتبه علمی : استادیار

 

جوایز علمی

1- پژوهشگر برتر جوان استان گیلان (1386)
2- پژوهشگر برگزیده دانشگاه گیلان (1386)
3- پژوهشگر برگزیده دانشجویی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان (1386)
4- برگزیده جشنواره استعدادهای درخشان دانشگاه گیلان (1386)

 

فعالیت‌های اجرایی

معاون اداری - مالی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان از سال 1391 تا کنون
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه گیلان از سال 1391-1392
نماینده فرهنگی - اجتماعی دانشگاه در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی از سال 1393
مدیر آزمایشگاه‌های دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان از سال 1385 تا 1390
مربی تیم هندبال دانشگاه گیلان از سال 1385 تا 1395
مسئول انجمن هندبال منطقه 2 ورزش کشور از سال 1392
عضو شورای دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی از سال 1393
دارای 23 مقاله علمی – پژوهشی در نشریات داخلی
دارای 7 مقاله علمی پژوهشی  چاپ شده در نشریات خارجی
دارای 4 تألیف و ترجمه کتاب
دارای طرحهای پژوهشی
سخنران بسیاری از همایشهای ملی و بین المللی
عضو انجمن علوم ورزشی ایران از سال 1385 و عضو انجمن اروپایی علوم ورزشی از سال 2010

برای آشنایی بیشتر با سوابق علمی ایشان به سایت دانشگاه گیلان مراجعه فرمائید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

منبع : سایت دانشگاه گیلان

تبریک روز پزشک-آشنایی با پزشکان فرومدی

وب سایت جامع بخش فرومد بر خود واجب می داند تا در روز پزشک از تلاشها و خدمات جامعه پزشکی کشور و به خصوص پزشکان فرومدی تقدیر و تشکر ویژه نماید. برای همه این عزیزان آرزوی سلامتی و موفقیت را از خداوند منان خواهانیم.

اسامی برخی از جامعه پزشکان فرومدی:

 

دکتر معینی

دکتر صحرایی

دکتر حسینی

دکتر علی اصغر حاجی سلیمی

دکتر محمد رضا اخوین

دکتر فولادی:جراح بیمارستان امام حسین شاهرود

دکتر کلانتری:جراح قلب بیمارستان مشهد

دکتر یاسر جناب: جراح قلب بیمارستان قلب تهران

دکتر علیخانی ( گرگان)

دکتر منوچهری(مشهد)

دکتر مهدی طاهری(اصفهان)

دکتر محمود رحیمی(شاهرود)

 

 امیدواریم که عزیزان پزشک وطنی، مسؤولان دهستان را در جهت رفع مشکلات پزشکی و سایر موارد همراهی و یاری نمایند.

 

عدم وجود پزشک دائم در فرومد از جمله مشکلاتی می باشد که هر ساله مردم را آزار داده و تلاش و پیگیری مستمر و بی وقفه شورا و دهیاری محترم نیز تاکنون نتوانسته مشکل را بصورت ریشه ای درمان نماید. ان شاءالله که با کمک جامعه پزشکی فرومد و توانایی های این بزرگواران و ارتباطات سازنده ای که با وزات بهداشت و درمان دارند هر چه زودتر این معضل پایان یابد.

 

مشکل مسافت و دوری از مرکز شهرستان و استان و نیز قرار داشتن فرومد در منطقه محروم، باعث عدم استقرار پزشک دائم در فرومد شده و طبق نظر مسؤولان دهستان، راهکار اساسی آنست که از استان خراسان و شهرستان داورزن که همجوار با فرومد می باشد پزشک به فرومد اعزام گردد، ولی متأسفانه تاکنون این مشکل حل نشده است .

 

به نمایندگی از مردم منطقه، از تلاشهای آقای دکتر معینی که طی چند سال اخیر و در ایام عید نوروز در محل درمانگاه فرومد، با توجه به عدم وجود پزشک همکاری و همراهی داشته اند تشکر و قدردانی می گردد.

از کلیه دوستان و هموطنان عزیز نیز خواهشمندیم چنانچه پزشکان دیگری از منطقه فرومد را می شناسند و اطلاعات تکمیلی بیشستری در این خصوص دارند، به وب سایت جامع بخش فرومد معرفی فرمایند.

 

تهیه کننده : رضا حاجی سلیمی

سالروز ورود آزادگان به ميهن گرامي باد

http://sahebnet.ir/upload/library/source/images/negarkhane/pasli.jpg 

روز 26 مرداد 1369 ایران اسلامى شاهد بازگشت آزادگان سرافرازى بود که پس از تحمل سالهاى اسارت خود در اردوگاههاى عراق، پاى به میهن اسلامى گذاشتند و به آغوش خانواده‏هاى خود بازگشتند.

شايسته است به پاس فداكاري ها و از خود گذشتگي اين شيرمردان يادي از نام اين بزرگواران بنمائيم:

شير مردان آزاده فرومدي:

 

  • سردار اكبريان
  • علي سليماني
  • محمد برزگر
  • حسين حاجي سليمي
  • رضا خواجه پور

 

چه خوب است براي ماندگاري نام و ياد اين عزيزان، سر در ورودي شهر و ديارمان را با نام آنها مزين نمائيم.

 

تهيه كننده : رضا حاجي سليمي

خواستن توانستن است

 

يك آشنايي ديگر با يكي از صنعتگران منطقه فرومد:

متولد سال 1333 است. كشاورز زاده است و در خانواده ا ی مذهبی در فرومد به دنیا آمد. دوران کودکی را در روستا سپري كرد و در جوانی برای امرار معاش به شهر مراجعه نمود. سرمایه ای برای راه اندازی  کسب و كار حلال در فرومد فراهم كرد.
در كنار كار كشاورزي به كارهاي تعميراتي و صنعتي علاقه داشت . با تعمیر لوازم خانگی ( چراغ های نفتی و........) شروع كرد (در محله ته باز) و درمنزل نيز اتاقی را برای تعمیر رادیو و تلویز یون  اختصاص داد و امور خدماتي خود را به صورت سيار به روستاهای اطراف نيز گسترش داد.
کم کم با  زیاد شدن موتور سيكلت، تعميرات اين وسيله را به عنوان شغل اصلي در دستور كار قرار داد و با وجود نبود برق دائمي در روستا، از همان ابتدا نبوغ خود را در ساخت  دستگاه پنجری آپارات، بدون بهره گيري از نيروي برق و با حرارت چراغهاي نفتي نشان داد. کم کم  ابزارآلات مورد نياز خود چون دستگاه تراش براي تعمير قطعات موتور سيكلت و ساير قطعات را تهيه نمود. سیم پیچی موتورهاي الكتريكي را نيز تجربه نمود و در حال حاضر سيم پيچي موتور پمپ ها،  لباسشویی و ساير لوازم برقي را انجام مي دهد.
این مرد با داشتن سوادی در حد خواندن ونوشتن و با قوه ابتکار، خلاقيت، علاقه و پشتکار و بدون گذاراندن دوره هاي مهارتي توانسته است ابداعات و اختراعات ارزشمند و قابل توجهي را نيز داشته باشد.
از جمله اختراعات ايشان مي توان به ساخت تيلر با قابليت شخم زني و دروگري اشاره كرد. در ساخت اين وسيله از وسايل مازاد و ضايعات موتور سيكلت بهره جسته است. تعويض دنده در حالتهاي عقب و جلو براي اهل فن قابل توجه است.

دستگاه پرس 50 تني نيز از ديگر ابداعات اين مرد زحمتكش و خلاق است. از اين وسيله براي صاف كردن انواع كمك فنر و ميل لنگ و ... بهره مي گيرد. داشتن گيج فشار براي نشان دادن مقدار فشار و بار دستگاه نيز جالب است.

شايد چهره اين مرد زحمتكش را خيلي از شما عزيزان ديده باشيد و برايتان آشنا باشد. نام ايشان آقاي عابدين قدرتي است.

پس دوستان، انسان در شرايط سخت و با نبود امكانات و تجهيزات نيز مي تواند، خلاقيت از خود نشان دهد.
اين جمله باز در ذهنها متصور مي شود كه " خواستن، توانستن است." 

 

تهيه كننده : رضا حاجي سليمي

Written on 13/02/2014, 21:58 by foromadiha
2014-02-13-18-28-49   پیشنهاد شما برای جذاب و دیدنی شدن خیابان اصلی فرومد چیست(منظور خيابان اصلي داخل روستا و بلوار ورودي آن مي باشد)؟ بهترین پیشنهادی که کم هزینه بوده و...
247620
Written on 09/05/1396, 16:24 by foromadiha
اطلاعيه-منتخبين-مردم-در-شوراي-اسلامي-دوره-پنجم-فرومد-در-خصوص-مشكلات-كاهش-فشار-و-يا-قطع-آب-برخي-مناطق-فرومدهموطن عزیز صدای شما رو میشنویم و از وضع بوجود آمده متاسفیم. واقعا بی آبی مشکل بزرگیست که آزار دهنده است. برای رفع ریشه ای مشکل آب فرومد و افزایش کیفیت آب...
Written on 09/05/1396, 16:19 by foromadiha
اسامي-افراد-داوطلب-تصدي-پست-دهياري-روستاي-فرومد      اسامي افرادي که در طرح فراخوان انتخاب دهیار فرومد توسط شوراي منتخب دوره پنجم شرکت نموده و مدارک، درخواست و برنامه های خود را تا مهلت 96.4.31...
Written on 09/05/1396, 16:10 by foromadiha
بيوگرافي-آقاي-محمود-سليميان-استاد-فرومدي-دوتار-نوازي-كشور  قسمتی از بیو گرافی آقای محمود سلیمیان استاد دوتار نوازی کشور؛ -متولد 1334 روستای فرومد (ساکن تهران) -در جوانی شور وشوق موسیقی باعث شد که ایشان به سمت...
Written on 15/04/1396, 15:39 by foromadiha
واکاری-150-هکتاری-منطقه-کلاته‌سادات-میامی-به-اتمام-رسید میامی جوان: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی گفت: واکاری 150 هکتاری منطقه کلاته‌سادات در این شهرستان به اتمام رسید. به گزارش پایگاه...
2439893
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
466
944
3164
2431983
20223
15386
2439893
آی‌پی شما: 34.238.190.122
امروز: پنج شنبه، 08 خرداد 1399 - ساعت: 19:03:50

مفاخر تاریخی

 

ورود به سایت