امروز : پنج شنبه, 08 خرداد 1399

از كنگره بين المللي سربداران در سبزوار تا همايش بزرگداشت شيخ حسن جوري در منطقه فرومد در سال 95

قرار است همايش شيخ حسن جوري در سال 95 در شهرستان ميامي و در كنار آرامگاه شيخ حسن جوري در منطقه فرومد(كلاته مير علم) برگزار شود. چه خوبست تا با فعاليتهاي انجام شده در كنگره سربداران كه در آذر ماه سال جاري در شهرستان سبزوار برگزار شد آشنا شويم و در جهت بهتر برگزار شدن همايش شيخ حسن جوري در سال 95 تمام همت و تلاش خود را به كار گيريم. اين موضوع فرصت مناسبي براي شناساندن مفاخر فرهنگي و تاريخي و طبيعت منطقه فرومد به هموطنان و بزرگان كشور و توسعه صنعت توريسم مي باشد كه اميدواريم به نحو احسن برنامه ريزي و اجرا گردد.

 

گزارشی کامل از کنگره بین المللی سربداران در سبزوار

کنگره بین المللی بزرگداشت هفتصدمین سال قیام سربداران درحالی طی روزهای 26 و 27 آذرماه 94 در سبزوار برگزار شد که گفته می شود یکی از بزگترین کنگره های علمی و فرهنگی غرب خراسان رضوی تا کنون بوده است.
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه، سبزوار پیش از این نیز میزبان کنگره های بین المللی دیگری نظیر بزرگداشت آیت الله حاج سیدعبدالاعلی سبزواری و حکیم حاج ملاهادی سبزواری بوده است که هر یک در نوع خود با شکوه و عظمت چشمگیری برگزار شده اند، اما این بارکنگره سربدارن نه برای بزرگداشت یک شخصیت برجسته علمی ، مذهبی یا فرهنگی بلکه برای بزرگداشت یکی از انقلاب های مهم و تأثیرگذار تاریخ ایران و به عبارتی دیگر برای بزرگداشت تاریخ سبزوار و خراسان و بخش پردرخششی از تاریخ ایران اسلامی در قرن هشتم هجری برگزار شد.
 
در واقع می توان  گفت کنگره بین المللی سربداران که با حضور شمار چشمگیری از میهمانان برجسته از خارج و داخل کشور در سبزوار برپا شد و ریاست آن را دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی برعهده داشت، بزرگداشت شهر سبزوار و مردم این شهر بود که که انعکاس مناسبی نیز در رسانه های کشور پیدا کرد.
 
ارسال پیام های متعدد از سوی مقامات بلندپایه و نیز از سوی شخصیت های برجسته علمی و مذهبی کشور به کنگره سربداران خود شاهدی بر این مدعاست که کنگره بین المللی سربداران در سطح قابل قبولی به اجرا در آمد و توانست بار دیگر نام پرافتخار سبزوار را در رسانه های ملی واحتمالا برخی رسانه های بین المللی مطرح کند.
 
در ادامه تعدادی از مهمترین پیام های ارسال شده و یا سخنرانی های انجام شده در کنگره بین المللی سربداران از نظر خواهد گذشت.
 
برای مطالعه متن کامل مطالب روی پیوندهای زیر کلیک کنید:
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
پیام ریاست جمهوری به کنگره سربداران سبزوار در بسیاری از رسانه های دیگر از جمله در وبسایت وزارت امور خارجه و پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نیز بازتاب یافت:
 
 
 
 
البته کنگره سربداران بدون پیام مقام معظم رهبری برگزار شد، زیرا طبق آنچه مسئولان برگزاری کنگره به خبرنگار اسرارنامه گفتند، معظم له از سال 92 دیگر به هیچ همایش و کنگره ای پیام نداده اند، اما مدتی پس از برگزاری کنگره، اعضای ستاد اجرایی را برای یک جلسه دیدار حضوری، دعوت خواهند کرد.
 
رونمایی از تمبر یادبود هفتصدمین سال قیام سربداران، اجرای چند برنامه موسیقی آیینی وحماسی توسط گروه موسیقی داروگ به سرپرستی حمیدرضا سیدنیا، اجرای میان برنامه های تئاتری، برپایی نمایشگاه های جانبی و ... از جمله برنامه های جذاب این کنگره دو روزه بود.
 
اجرای موسیقی کنگره بین المللی سربداران توسط دو گروه کوبه ای و سنتی داروگ مانندهمه اجراهای پیشین این گروه خوشنام موسیقی سبزوار، به شکل فاخری برگزار شد.
در اولین برنامه موسیقی، گروه کوبه ای داروگ به سرپرست حمید رضا سیدنیا اجرای حماسی طنین فریاد رستم در آوا و نما به روی صحنه رفت که اطلاعات این اجرا هم اکنون در پیوند زیر قابل مشاهده است.
در دومین برنامه موسیقی، در مراسم اختتامیه گروه سنتی داروگ به سرپرستی سعید سیدنیا روی صحنه رفت و هنرمندان این گروه آقایان سعید سیدنیا، حمیدرضا سیدنیا، مجید نقیب زاده ، صادق امیرخانی، مهدی ذوالجلالی، میلاد سیدنیا و امین بهمن صفار به اجرای تصنیفی ویژه سربداران پرداختند که شعر آن توسط مرحوم سید حسن حسینی از شعرای معاصر کشور و دکتر حسن دلبری شاعر سبزواری سروده شده بود.
 
مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران نیز که با حضور محمدعلی نجفی کارگردان و افسانه بایگان بازیگر سریال سربداران برگزار شد، به تقدیر از 3 هنرمند پیشکسوت و فرهیخته سبزواری در میان تشویق های گرم حضار سالن انجامید.
 
آقایان حسین ماستیانی سازنده مجسمه 7 پیکر سربداران، حسین خسروجردی نویسنده رمان تگرگ تاتار و عبدالحسین کارگری کارگردان نمایش آیینی اسب چوبی این سه فرهیخته سبزواری بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
قرائت قطعنامه پایانی کنگره بین المللی سربداران از دیگر بخش های مهم برنامه اختتامیه بود که توسط  سید نورالله رضوی دبیر هنری کنگره و به صورت پخش مستقیم ویدئو کنفرانسی اجرا شد.
 
هرچند متن قطعنامه و درخواست هایی که در آن مطرح شده بود، وزانت بالایی داشت، اما در عین حال این نگرانی را در میان مخاطبان ایجاد می کرد که مطالبات مطرح شده در این قطعنامه یادآور سنگ سنگینی باشد که نشانه نزدن است و پس از پایان کنگره کسی به طور جد پیگیر این مطالبات نباشد.
 
در واقع شاید از نظر بسیاری از کسانی که متن این قطعنامه فاخر و سنگین را بخوانند، بهتر آن بود که دو یا سه مورد از درخواست ها بیان می شد، اما همه منجر به نتایج عملی می گردید ، اما در حال حاضر عملیاتی شدن بسیاری از بندهای این قطعنامه با تردیدهای جدی مواجه است.
 
متن کامل قطعنامه و یا به عبارتی بیانیه کنگره بین المللی سربداران در پیوند زیر قابل مشاهده است:
 
 
پس از قرائت قطعنامه و اجرای چند بخش هنری ، نوبت به تقدیر از محمدعلی نجفی  و افسانه بایگان دو هنرمند برجسته سینما و تلویزیون ایران رسید که تقدیرنامه های خود را دریافت کردند و در نهایت اولین نشان عالی سربداران در مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران برای افراد غیر سبزواری به دست دکتر جواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری به محمدعلی نجفی کارگردان سریال سربداران اهدا شد.
 
پایان کنگره بین المللی سربداران یکی از زیباترین حسن ختام هایی را داشت که تا کنون در همایش ها و کنگره های برگزار شده در سبزوار مشاهده شده بود.
 
تقریبا 20 دقیقه پایانی مراسم را همه میهمانان با دعوت مجری سرپا ایستادند و با تشویق های ممتد خود برای میهمانان تقدیر شونده و نیز ستاد اجرایی کنگره و در نهایت با بالابردن دست ها وگرفتن دست یکدیگر توسط همه حاضران سالن و خواندن سرود زیبای ای ایران به نشانه اتحاد سربداران، اختتامیه کنگره بین المللی سربداران در اوج جذابیت و شورانگیزی حماسی برگزار شد.
 
 
دکتر جواد حدادنیا دبیر کنگره بین المللی سربداران و رئیس دانشگاه حکیم سبزواری در حاشیه این مراسم در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا از تلاش مجموعه دانشگاه و شهرستان سبزوار برای ماندگار کردن سربداران در حافظه تاریخ خبر داد:
 
 
 
بعضی ازحواشی:
 
- از حاشیه های این مراسم می توان به دلخوری تعدادی از خبرنگاران و اصحاب رسانه از دبیرکنگره بین المللی سربداران اشاره کرد که در سخنرانی مراسم اختتامیه، هنگام تقدیر و تشکر از کسانی که در برگزاری کنگره زحمت کشیده اند، هیچ نامی از خبرنگاران و اصحاب رسانه نبرد.
 
دکتر حدادنیا در گفتگویی با خبرنگار اسرارنامه در این زمینه ضمن عذرخواهی از جامعه خبری سبزوار گفت: یکی از برگه هایی که برای سخنرانی اختتامیه آماده کرده بود در آخرین لحظات ناپدید شده است و دست برقضا تعداد زیادی از اسامی افراد یا نهادهایی که باید مورد تقدیر قرار می گرفتند از جمله اصحاب  رسانه در آن برگه بوده است که وی هنگام سخنرانی از حضور ذهن کافی برای یادآوری همه موارد گفته شده و ناگفته برخوردار نبوده است.
 
- حضور 4 نفر از هنرمندان شهرستان که به شکل مجسمه های سربداران گریم شده بودند، یکی از جذابیت های این مراسم بود که بسیاری از حاضران مراسم تمایل داشتند با این انسان های مجسمه نما عکس یادگاری بگیرند.
 
این مجسمه ها در بعضی لحظات برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه در جایگاه دکور روی صحنه قرار می گرفتند.
 
این هنرمندان با گریم مجسمه در بعضی قسمت های مراسم به میان حضار سالن می رفتند و با حرکات نمایشی خود تداعی گر دوران حمله مغول به سبزوار و مقاومت سربداران می شدند که این بخش ها بسیار مورد توجه میهمانان قرار می گرفت.
 
- از دیگر حواشی کنگره بین المللی سربداران می توان به این نکته اشاره کرد که یک شب قبل از آیین افتتاح کنگره توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در برخی رسانه های محلی سبزوار یادداشتی سراسر انتقادی و منفی، منتشر شد که به طور کل برگزاری کنگره بین المللی سربداران را اقدامی سیاسی و غیر مردمی عنوان کرده بود و همچنین از قول برخی شخصیت های شهرستان نیز اظهاراتی علیه این مهمترین رویداد فرهنگی و علمی سبزوار در چند سال اخیر مطرح کرده بود.
 
هرچند کنگره بین المللی سربداران مانند هر برنامه عظیم دیگری دراین سطح قطعاً خالی از ایراد و انتقاد نبوده است، اما انتشار چنان متن سرشار از نقدهای تندی آن هم درست در یک شب مانده به برگزاری مراسم که دیگر عملا هیچ امکانی برای تغییر و یا اصلاح روندهای مورد نقد قرار گرفته وجود نداشت، چندان کار حرفه ای و پسندیده ای نبود و نمی توانست نقد سازنده محسوب شود.
 
جالب تر اینجاست، که دکتر محمودرضا سلیمانی کوشکی رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار و یکی از اعضای ستاد اجرایی کنگره بین المللی سربداران در گفتگویی که روز کنگره با خبرنگار اسرارنامه داشت: گفت آنچه از قول او بیان شده ، به درستی منعکس نشده است، زیرا چگونه ممکن است کسی که خودش در ستاد اجرایی کنگره نقش فعال دارد، برگزاری این مراسم را از اساس زیر سئوال ببرد؟
 
سلیمانی کوشکی همچنین افزود: پیشنهاد اعطای نشان عالی سربداران در این کنگره توسط بنده مطرح شد و خودم پیگیر اجرایی کردن آن بودم و در نشست های تخصصی کنگره نیز سخنرانی دارم و جهت گرفتن پیام رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور برای کنگره سربدارن تلاش کرده ام، پس مخالف این کنگره نبوده ام، اما به دلیل برداشت اشتباه یکی از خبرنگاران شهرستان، از اظهاراتم در یک جلسه، منظورم وارونه منعکس شده است.
 
مسعود پسندیده یکی از اعضای شورای شهر سبزوار نیز که اظهاراتی انتقادی از وی درباره کنگره سربداران منتشر شده بود، در هر دو روز برگزاری کنگره در مراسم حضور داشت و حتی هنگام بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه های جانبی کنگره، به معرفی یکی از غرفه ها پرداخت.
 
وی در گفتگویی که با خبرنگار اسرارنامه داشت، ضمن تأیید اظهاراتی که از وی منتشر شده بود، گفت: معتقدم دانشگاه باید طبق قرار اولیه فقط بخش علمی کنگره را برعهده می گرفت و بخش های فرهنگی و هنری باید به دیگرنهادهای مرتبط شهرستان واگذار می شد و بهترین زمان هم برای اجرای این برنامه ها اردیبهشت سال آینده است.
 
این عضوشورای شهر در ادامه مدعی برگزاری بخش های فرهنگی وهنری کنگره سربداران در اردیبهشت سال آینده از سوی شورا و شهرداری شد و گفت: حتما هم مجبور نیستیم برنامه را در تالارهای اجتماعات شهرستان که ظرفیت کمی دارند برگزار کنیم، بلکه حتی می توان در فضاهای باز که بتوانند جمعیت چند هزارنفری از مردم سبزوار را در بر بگیرند، همایش هایی را برگزار کنیم.
 
حسین کارگری یکی دیگر از اعضای شورای شهر سبزوارکه اظهارات تند او درباره نحوه برگزاری کنگره سربداران در یک گزارش انتقادی پیش از مراسم منتشر شده بود، در مراسم کنگره حضور یافت و در برنامه اختتامیه به خاطر کارگردانی نمایش آیینی اسب چوبی که از آیین های مرتبط با فرهنگ سربداران است، مورد تقدیر قرار گرفت. 
 
به هرحال کنگره بین المللی سربداران در ازدحامی که از حضور مسئولان بلندپایه کشوری و استانی و نیز برخی شخصیت های علمی، فرهنگی و هنری و همچنین مردم و دانشجویان علاقه مند در سالن های محل برگزاری کنگره وجود داشت، با شکوه قابل توجهی در سبزوار برگزار شد و اکثر رسانه های کشوری نظیر خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) ، دفتر خبر صدا وسیما، خبرگزاری های ایسنا ، فارس، تسنیم، ایکنا، روزنامه خراسان و ... نقش پررنگی در پوشش خبری کنگره بین المللی سربداران داشتند که اخبار وگزارش های آن ها بعدا توسط برخی رسانه های دیگر نیز بازنشر داده شد.
 
در ادامه مروری می اندازیم به تعدادی از مصاحبه های اختصاصی که طی دو روز برگزاری کنگره بین المللی سربداران توسط خبرگزاری ایرنا با میهمانان علمی و هنری این کنگره در سبزوار انجام شده است:
 
 
 
 
 
 
گزارش های تصویری:
 
 
 
 
 

همايش شيرخوارگان در فرومد با حضور عاشقان حسيني

همايش شيرخوارگان با حضور ده ها نفر از مادران و كودكان فرومدي در دهستان فرومد و در كنار بارگاه امام زاده سيد احمد برگزار گرديد

نان های محلی منطقه فرومد

 

 شعله های فروزان آتش      شعله های فرو کش کرده تنور

نان پنجه کش      نان حویجی

 ز آتـش آرزو نتــــافتـــه دل ......... چون تنور از پی فطیر کَسان

دیوان ابن­ یمین ، ص 489

نانهای رنگارنگی که در فرومد پخته می شود :

- نان پنجه کش،

- کلوچه ،

- تافتون،

- فطیر،

- نان علفی

- نان حویجی(نوعی ادویه محلی)

- نان شون جوز/ گردو

- نان روغنی

- نان پیازی

- کُماج

- روغن جوشی ، ...

 

جهان تنور و در آن نانهای رنگارنگ .......... تنور و نان چه کند آن که دید خبّازشد

دیوان شمس مولوی ، غزلیّات

 

لواش و پنجه کش های برشته .......... سفید و پاک چون هوش فرشته

 دیوان قائم مقام فراهانی ، جلایرنامه ، ۸

 

مرا دارد زبان چرب سیر از نعمت اَلوان .......... نخواهد نان خورش هر کس که نان روغنی دارد

 دیوان صائب ، غزلیّات ، قسمت ۴ ، شماره ۵۶۲

 

منبع: وبلاگ آقای یاقوتیان

مراسم زیبای درختکاری در فرومد - فروردین سال 94

مراسم زیبای درختکاری و غرس حدود 500 اصله نهال درختان غیر مثمر از نوع اقاقیا، کاج، زبان گنجشک و توت تزئینی با حضور خودجوش مردم فرومد در محوطه امام زاده سلطان سید احمد انجام شد. لازم به توضیح است نهال این درختان با همت و کوشش آقایان عباس خوشی، حاج احم رمضانی و ابراهیم حاجی سلیمی از شهرهای تهران، مشهد و میامی تهیه و به فرومد ارسال شده است.

همچنین تعدادی نهال درخت نیز به کوشش دهیاری محترم فرومد در اسفند سال 93 در فضای اختصاص یافته به پارک ابتدای فرومد کاشته شده است.

امیدواریم که در سالهای بعد نیز شاهد چنین اقدامات زیبا و مردمی در منطقه فرومد باشیم.

 

 

 

تهیه کننه: رضا حاجی سلیمی

آشنایی گردشگران با مردم و منطقه فرومد

 

 

موقعیت جغرافیایی:

 

 

روستای فرومد، از توابع بخش میامی در 180 کیلومتری شرق شهرستان شاهرود و در شمال شرقی استان سمنان با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی ( ارتفاع 1230 متری از سطح دریا) قرار دارد.

فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار 18 کیلومتر و با جاده ابریشم که از شمال روستا گذشته تقریبا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.این روستااز شمال به استان خراسان شمالی و از شرق به استان خراسان رضوی و از جنوب به بخش بیارجمند و از غرب به قسمتی از بخش جوین و میامی منتهی میشود.

 

تاریخچه: در روستای فرومد،آثار تاریخی متعددی از عهد ایلخانیان و خوارزمشاهیان بر جای مانده است. در دوره خواجه علاالدین محمد، وزیر وقت خراسان محل هایی برای استراحت و حتی بیمارستان برای درمان در فرومد ساخته شد. همچنین می توان به قصر کوشک اشاره کرد که متأسفانه فقط آثاری از ان باقی مانده است.

 

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فرومد:

 

آرامگاه ابن یمین فریومدی(شاعر قرن هشتم): آرامگاه ابن یمین شاعر معروف قطعه سرای زبان فارسی در وسط روستا قرار دارد. بنای این آرامگاه شش گوش بوده و زوایای آن بسیار جالب توجه است که با بنای قدیمی روستا متفاوت است. در ابتدا این بنا از خاک و خشت و در شرف ویرانی بود اما قبل از انقلاب در اثر پیگیری‌های عبدالرفیع حقیقت، این ساختمان قابل توجه و بسیار زیبا احداث گردید. قطعه‌های ابن یمین به سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت بسیار یافت و بر زبان شعردوستان جاری گشت و از این بابت میان شاعران معاصر خود یگانه گردید. این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود. دیوان این شاعر توانا در همان دوره در نزاع سربدارن به غارت رفت که دوباره و با زحمت بسیار توانست دیوان خود را مجدداً احیا نماید.

 

 

 

 

 

مسجد جامع فرومد:

• مسجدي با قدمت چند صد ساله، شاهكاري از معماري ايراني اسلامي

• مسجدي منحصر به فرد با معماري خراساني از نوع دو ايوان

• مسجدي با نقوش اسلیمی، گیاهی و هندسی، آجرکاری ها با تلفیق کاشی فیروزه‌ای، گچبری ها، مقرنس ها، گوشواره ها و کتیبه های قرآنی خاص...

• مسجدي با دو محراب جداگانه

• كانون توجه محققان و باستان شناسان فرانسوي و آمريكايي همچون آندره گدار (1881-1965 م) و دونالد ویلبر آمریکایی به لحاظ ظرافتها و شاهكارهاي معماري

• يادآور تجلي ظهور اسلام در دوره ايلخانيان و خوارزمشاهيان

• نخستین بنای تاریخی استان سمنان. اولين اقدام اساسي براي جلوگيري از تخريب اين بنا از دهه ۱۳۵۰ خورشیدی و توسط انجمن آثار ملی ایران آغاز شد كه در سالهاي پس از انقلاب نيز، اقدامات تكميلي تا كنون جهت حفظ بنا انجام گرديده است.

 

 

 

 

 

 

 

آرامگاه شیخ حسن جوری (در نزدیکی روستا- كلاته ميرعلم) :

 

شیخ حسن جوری، یکی از عارفان برجسته تاریخ ایران و رهبر معنوی و دینی نهضت سربداران خراسان در قرن هشتم هجری است. این مجاهد بزرگ، با پیروی از تعالیم و آموزه‌های استاد بزرگ خود -شیخ خلیفه مازندرانی-، فعالیت‌های ارزشمند و بی‌همتایی را در زمینه آزادی ایران و ایرانیان از سلطه بیگانگان تاتار زمان خود، گسترش مذهب تشیع دوازده امامی و برپایی عدالت و مساوات اجتماعی بر اساس تعالیم اسلامی به انجام رسانید و سرانجام در راه آرمان‌های الهی و انسانی‌اش، به درجه رفیع شهادت نائل گردید. آرامگاه شیخ حسن جوری بر روی تپه‌ای در دو کیلومتری روستای «کلاته میرعلم فیروزآباد» از توابع «فرومد» واقع است.

 

 

سد شیخ حسن جوری: اين سد در شش کیلومتری شمال شرقی روستای فرومد واقع شده است. امکان شنا و نیز ماهی گیری در مواقع پرآبي این دریاچه قابل توجه است.

 

 

 

 

 

 

تپه شهرستان:اين تپه تاريخي در ورودی شرقی فرومد واقع شده است که قدمت آن به قرن هفتم و هشتم برمی گردد. در اطراف ان خندقهايي براي در امان ماندن از حمله دشمنان حفاري شده است.

 

 

 

 

 

 

 

چنارهای ۵۰۰ ساله:

 

 

 

 

 

 

 

رشته قناتهای فراوان و با قدمت چند صد ساله( 30قنات): قدمت برخي قناتهاي قديمي فرومد به عهد ايلخانيان مغول بر مي گردد. کاریز بازار كه از زیر مسجد جامع فریومد می‏گذشته است.در سده اخير نيز قناتهاي زيادي در محدوده و اطراف روستاي فرومد احداث گرديده است. در حدود 30 رشته قنات در محدوده داخلی و بیرونی روستای فرومد وجود دارد که تعدادی از آنها فعال بوده و آب بسیار خوبی دارند

 

 

 

 

 

 

 

آسیاب قدیمی: اين آسياب در منطقه غربي فرومد و در ناحيه سرآسياب فعلي واقع شده است. متأسفانه از بناي آسياب چيزي باقي نمانده است.آب اين آسياب آبي از رودخانه رودبار تأمين مي شده است.

 

 

 

امامزاده سلطان سیداحمد:

 

 

 

 

 

 

 

 

قلعه سردار آقا(نصرتيه) :

 

 

 

 

 

 

 

تپه ها و پشت بامهاي رنگي قرمز با پوششي از فلفل قرمز:

 

دهستان هاي فرومد و خوارتوران (شهرستان شاهرود) مناطق اصلي كشت اين محصول در کشور می باشند. ميزان توليد فلفل در شهرستان های شاهرود و میامی كه به دليل مرغوبيت، قابليت صدور به خارج از كشور را دارد، حدود 80 درصد نياز كشور است و سالیانه بیش از يك هزار تن محصول از مزارع اين منطقه فلفل برداشت می شود. سطح زير كشت گياه فلفل در فرومد: 400 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه فرومد، زیر کشت این طلای سرخ قرار دارد و از هر هکتار این اراضی بین 2.5 تا 3 تن فلفل برداشت می شود.

میزان برداشت این محصول از مزارع فرومد سالانه به حدود 1000 تن می رسد که به همه استان های کشور به ویژه اصفهان، خراسان و تهران صادر می شود. مردم این منطقه به شیوه سنتی و آیین گذشتگان خود، با پهن نمودن فلفل ها بر روی تپه ها در ماه های شهریور و مهر، مناظر زیبایی را خلق می کنند که در نگاه اول از دور دست، تصور دشت های شقایق در ذهن آدمی قوت می گیرد.

این محصول و شیوه خشک کردن آن روي تپه ها، باغات و پشت بام منازل روستايي، یکی از جاذبه های گردشگری آن در اين منطقه شمار می رود.

 

همچنين محل احداث اولين معادن كروميت ايران(مربوط به 80 سال پيش)در منطقه فرومد است.

 

 

روستاها و مناطق اطراف فرومد: روستاها و مناطق زیبا و سیاحتی اطراف فرومد فراوان بوده که برخی از آنها به این شرح هستند: سيداباد، فيروزآباد بالا، فيروزاباد پائين، محمداباد، مسيح آباد، ميراعلم، ميرحاج، نصرتيه،صدراباد،استر بند،كلاته سادات،کلاته آقا، کلاته صالح، سلطان آباد، بينه خاني، کلاته قلیچ، باز گز، کلیدرو، پهنستان

 

آب و هوای فرومد: آب و هوای روستا در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. منطقه فرومد بیش از 30 قنات را در خود جای داده است که عمده آب روستا را برای مصارف کشاورزی و شرب تشکیل می دهد. برخی از این قناتها قدمت چند صد ساله دارند.

 

زبان و مذهب مردم فرومد: مردم روستای فرومد به زبان فارسی و نوعی گویش خراسانی سخن می گویند. کلیه مردم منطقه مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

جمعیت: براساس نتایج آخرین سرشماری سال ۱۳۷۵ , جمعیت این روستا ۲۵۱۹ نفر بوده است. که در سال ۱۳۸۵ به ۲۳۵۰ نفر کاهش یافته است. در حال جمعيت روستا در حدود 2000 نفر مي باشد.

 

محصولات: محصولات باغی عمده فرومد عبارتند از انار، گردو, توت, انگور، انجیر و ... میباشد سایر محصولات زراعی این روستا عبارتند از گندم , جو, پنبه ، مرزه , شیرین بیان, شوید, گشنیز, پیاز چغندر قند و فلفل قرمز که به لحاظ کیفیت, مرغوبیت, حجم تولید و صادرات, بیشترین سهم را ر روستا و کشور به خود اختصاص داده است.

 

پرورش محصولات دامی شامل گوسفند و گاو و طیور و استحصال مواد لبنی شامل روغن حیوانی (زرد)، کمه، کره ، پنیر ، کشک ، دوغ جزء تولیدات مهم این روستا می باشد. ماهی های پرورشی , عسل و ابریشم نیز جزء محصولات دیگر این منطقه است.

 

استحصال سنگ کرومیت از معادن منطقه، یکی از تولیدات استراتژیک و قدیمی فرومد است. جالب توجه است که اولین معدن کرومیت ایران در حدود 80 سال پیش در این منطقه مورد بهره برداری قرار گرفت که این محصول به کشورهای صنعتی جهان مثل آلمان و ... صادر می گردد. مس و منگنز نیز جزء محصولات معدنی دیگر منطقه است.

 

اقتصاد: اقتصاد فرومد بیشتر بر پایه فعالیت های زراعی ودامی استوار است. بسیاری از مردم منطقه نیز در معادن منطقه مشغول به کار هستند. برخي زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی به خصوص بافت کرباس و فرش اشتغال دارند.

 

 

نوع معماری و بنای روستا: فرومد، در یک دشت قرار گرفته که از چهار طرف کوهها آنرا احاطه کرده اند. این روستا بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه های روستاییان اغلب یک طبقه و در برخی موارد دو طبقه با سقف های گنبدی و تیری مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در بافت قدیمی خشت، گل و تیرهای چوبی است. در ساخت خانه های جدید از مصالح مقاوم گچ، سیمان، آجر و آهن استفاده می شود.

 

 

محله ها: فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. نام هر کدام از محله ها به کوچه مشهور می باشد کوچه پشند، کوچه بالا و کوچه جنان. هر کوچه دارای چند محله کوچکتر می باشد که به نامهای: قال پسه پسو، شاه نشین ، مفت آباد، سر سنگ، قال خیوو، سر حموم، سر آسیا، سر خان آقا، ته باز، نصرتیه،پی دروازه، سر پل، باغچه میرزا،پی قلعه، باغچه سنگي می باشد. گو کیال هم محله ای در کوچه پشند می باشد. گازرگاه نام دیگری از محله های قدیمی است. بیشتر مناطق قدیمی نام برده، از طریق گذرگاههای زیر زمینی به هم متصل می باشند.

 

 

پوشش و البسه مردم منطقه: امروزه مردم روستا کمتر از لباس‌های محلی استفاده کرده و لباس‌های معمول روز ايراني در اين خطّه از کشور مورد استفاده قرار ميگيرد. لباس‌های معمول اغلب زنان و مردان اين استان همان کت و شلوار و پيراهن برای مردان و چادر، مانتو، شلوار و پيراهن برای زنان است. ولی لباس‌های محلی موجود؛ سرپوش مردانه، چارقد زنانه است.در قدیم لباسهایی چون شليته، تنبان، جليقه، اُرسی، چادر محلی و سایر لباسهای قدیم رایج بوده است.

 

 

سوغات: سوغاتی های روستای فرومد عبارتند از خشکبارهایی چون گردو، بادام، توت خشک، فلفل، کنجد و ادویه جات مخصوص(حويج گوشت، حويج قاتقي)، سفوف(داروي مخصوص دل درد).

 

 

مراسم ویژه روستا: از مراسم ویژه مردم روستای فرومد میتوان به مراسم ایام محرم اشاره کرد که بصورتی کاملاً باشکوه و با جمعیتی در حدود 10000 نفر برگزار می گردد.

مراسم عید نوروز و دید و بازدید نیز جزء مراسمات بااهمیت روستااست.

 

 

موسیقی روستا: موسیقی منطقه از نوع محلی خراسانی بوده که در معمولاً در مراسمهایی چون عروسیها نواخته می شود.

 

بازیها و ورزشهای منطقه: کشتی، هفت سنگ، الک دولک یاالک بازی، گوراس، کبدی، زو و مردم روستای فرومد است.

 

غذاهای محلی روستا: رایج ترین غذاهای محلی روستای فرومد عبارتند از: قاتقی، کامه جوش، قروتی، کاچیرمه، دنی، آش جوش باره، لوبيا پلوي قرومدي، ماش پلو، اشكنه ماش، فطير مسكه...

 

 

انواع نانهاي محلي : نان پنجه كش، انواع فطير(پيازي، روغني، فلفلي،علفي، حويجي، شون جوز يا گردويي)، روغن جوشي، كلوچه، تافتون، کُماج ، نانهاي خراساني و بربري هم به نانهاي امروزي نانوايي هاي روستا اضافه شده است.

 

 

پوشش گیاهی : درختان طاق و گز، گون، آویشن, اسپند، خارشتر, درمنه، زرك كوهي، جانوران منطقه: کبک، تیهو، شاهین،عقاب، یوز پلنگ، آهو، روباه، گرگ، خرگوش، هوبره، قوچ و میش، کل و بز، مار، سوسمار،

 

 

 

 

 

 

مراکز خدماتی روستا: بهداری، جهاد کشاورزی، خدمات روستایی و عشایری, پاسگاه، پمپ بنزین، باشگاه ورزشي، دبیرستان، راهنمایی و ابتدایی، بانک کشاورزی،صندوق قرض الحسنه، نانوایی، كتابخانه و ...

 

 

 

مراکز اقامتی روستا: زائر سرا، خانه هاي روستايي

 

 

منبع: وبلاگ ها و مقالات آقایان یاقوتیان و سایر دوستان فرومدی

تهیه کننده: رضا حاجی سلیمی

Written on 13/02/2014, 21:58 by foromadiha
2014-02-13-18-28-49   پیشنهاد شما برای جذاب و دیدنی شدن خیابان اصلی فرومد چیست(منظور خيابان اصلي داخل روستا و بلوار ورودي آن مي باشد)؟ بهترین پیشنهادی که کم هزینه بوده و...
247620
Written on 09/05/1396, 16:24 by foromadiha
اطلاعيه-منتخبين-مردم-در-شوراي-اسلامي-دوره-پنجم-فرومد-در-خصوص-مشكلات-كاهش-فشار-و-يا-قطع-آب-برخي-مناطق-فرومدهموطن عزیز صدای شما رو میشنویم و از وضع بوجود آمده متاسفیم. واقعا بی آبی مشکل بزرگیست که آزار دهنده است. برای رفع ریشه ای مشکل آب فرومد و افزایش کیفیت آب...
Written on 09/05/1396, 16:19 by foromadiha
اسامي-افراد-داوطلب-تصدي-پست-دهياري-روستاي-فرومد      اسامي افرادي که در طرح فراخوان انتخاب دهیار فرومد توسط شوراي منتخب دوره پنجم شرکت نموده و مدارک، درخواست و برنامه های خود را تا مهلت 96.4.31...
Written on 09/05/1396, 16:10 by foromadiha
بيوگرافي-آقاي-محمود-سليميان-استاد-فرومدي-دوتار-نوازي-كشور  قسمتی از بیو گرافی آقای محمود سلیمیان استاد دوتار نوازی کشور؛ -متولد 1334 روستای فرومد (ساکن تهران) -در جوانی شور وشوق موسیقی باعث شد که ایشان به سمت...
Written on 15/04/1396, 15:39 by foromadiha
واکاری-150-هکتاری-منطقه-کلاته‌سادات-میامی-به-اتمام-رسید میامی جوان: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی گفت: واکاری 150 هکتاری منطقه کلاته‌سادات در این شهرستان به اتمام رسید. به گزارش پایگاه...
2439885
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
458
944
3156
2431983
20215
15386
2439885
آی‌پی شما: 34.238.190.122
امروز: پنج شنبه، 08 خرداد 1399 - ساعت: 19:03:38

مفاخر تاریخی

 

ورود به سایت