امروز : یکشنبه, 05 خرداد 1398

آشنایی گردشگران با مردم و منطقه فرومد

 

 

موقعیت جغرافیایی:

 

 

روستای فرومد، از توابع بخش میامی در 180 کیلومتری شرق شهرستان شاهرود و در شمال شرقی استان سمنان با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی ( ارتفاع 1230 متری از سطح دریا) قرار دارد.

فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار 18 کیلومتر و با جاده ابریشم که از شمال روستا گذشته تقریبا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.این روستااز شمال به استان خراسان شمالی و از شرق به استان خراسان رضوی و از جنوب به بخش بیارجمند و از غرب به قسمتی از بخش جوین و میامی منتهی میشود.

 

تاریخچه: در روستای فرومد،آثار تاریخی متعددی از عهد ایلخانیان و خوارزمشاهیان بر جای مانده است. در دوره خواجه علاالدین محمد، وزیر وقت خراسان محل هایی برای استراحت و حتی بیمارستان برای درمان در فرومد ساخته شد. همچنین می توان به قصر کوشک اشاره کرد که متأسفانه فقط آثاری از ان باقی مانده است.

 

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فرومد:

 

آرامگاه ابن یمین فریومدی(شاعر قرن هشتم): آرامگاه ابن یمین شاعر معروف قطعه سرای زبان فارسی در وسط روستا قرار دارد. بنای این آرامگاه شش گوش بوده و زوایای آن بسیار جالب توجه است که با بنای قدیمی روستا متفاوت است. در ابتدا این بنا از خاک و خشت و در شرف ویرانی بود اما قبل از انقلاب در اثر پیگیری‌های عبدالرفیع حقیقت، این ساختمان قابل توجه و بسیار زیبا احداث گردید. قطعه‌های ابن یمین به سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت بسیار یافت و بر زبان شعردوستان جاری گشت و از این بابت میان شاعران معاصر خود یگانه گردید. این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود. دیوان این شاعر توانا در همان دوره در نزاع سربدارن به غارت رفت که دوباره و با زحمت بسیار توانست دیوان خود را مجدداً احیا نماید.

 

 

 

 

 

مسجد جامع فرومد:

• مسجدي با قدمت چند صد ساله، شاهكاري از معماري ايراني اسلامي

• مسجدي منحصر به فرد با معماري خراساني از نوع دو ايوان

• مسجدي با نقوش اسلیمی، گیاهی و هندسی، آجرکاری ها با تلفیق کاشی فیروزه‌ای، گچبری ها، مقرنس ها، گوشواره ها و کتیبه های قرآنی خاص...

• مسجدي با دو محراب جداگانه

• كانون توجه محققان و باستان شناسان فرانسوي و آمريكايي همچون آندره گدار (1881-1965 م) و دونالد ویلبر آمریکایی به لحاظ ظرافتها و شاهكارهاي معماري

• يادآور تجلي ظهور اسلام در دوره ايلخانيان و خوارزمشاهيان

• نخستین بنای تاریخی استان سمنان. اولين اقدام اساسي براي جلوگيري از تخريب اين بنا از دهه ۱۳۵۰ خورشیدی و توسط انجمن آثار ملی ایران آغاز شد كه در سالهاي پس از انقلاب نيز، اقدامات تكميلي تا كنون جهت حفظ بنا انجام گرديده است.

 

 

 

 

 

 

 

آرامگاه شیخ حسن جوری (در نزدیکی روستا- كلاته ميرعلم) :

 

شیخ حسن جوری، یکی از عارفان برجسته تاریخ ایران و رهبر معنوی و دینی نهضت سربداران خراسان در قرن هشتم هجری است. این مجاهد بزرگ، با پیروی از تعالیم و آموزه‌های استاد بزرگ خود -شیخ خلیفه مازندرانی-، فعالیت‌های ارزشمند و بی‌همتایی را در زمینه آزادی ایران و ایرانیان از سلطه بیگانگان تاتار زمان خود، گسترش مذهب تشیع دوازده امامی و برپایی عدالت و مساوات اجتماعی بر اساس تعالیم اسلامی به انجام رسانید و سرانجام در راه آرمان‌های الهی و انسانی‌اش، به درجه رفیع شهادت نائل گردید. آرامگاه شیخ حسن جوری بر روی تپه‌ای در دو کیلومتری روستای «کلاته میرعلم فیروزآباد» از توابع «فرومد» واقع است.

 

 

سد شیخ حسن جوری: اين سد در شش کیلومتری شمال شرقی روستای فرومد واقع شده است. امکان شنا و نیز ماهی گیری در مواقع پرآبي این دریاچه قابل توجه است.

 

 

 

 

 

 

تپه شهرستان:اين تپه تاريخي در ورودی شرقی فرومد واقع شده است که قدمت آن به قرن هفتم و هشتم برمی گردد. در اطراف ان خندقهايي براي در امان ماندن از حمله دشمنان حفاري شده است.

 

 

 

 

 

 

 

چنارهای ۵۰۰ ساله:

 

 

 

 

 

 

 

رشته قناتهای فراوان و با قدمت چند صد ساله( 30قنات): قدمت برخي قناتهاي قديمي فرومد به عهد ايلخانيان مغول بر مي گردد. کاریز بازار كه از زیر مسجد جامع فریومد می‏گذشته است.در سده اخير نيز قناتهاي زيادي در محدوده و اطراف روستاي فرومد احداث گرديده است. در حدود 30 رشته قنات در محدوده داخلی و بیرونی روستای فرومد وجود دارد که تعدادی از آنها فعال بوده و آب بسیار خوبی دارند

 

 

 

 

 

 

 

آسیاب قدیمی: اين آسياب در منطقه غربي فرومد و در ناحيه سرآسياب فعلي واقع شده است. متأسفانه از بناي آسياب چيزي باقي نمانده است.آب اين آسياب آبي از رودخانه رودبار تأمين مي شده است.

 

 

 

امامزاده سلطان سیداحمد:

 

 

 

 

 

 

 

 

قلعه سردار آقا(نصرتيه) :

 

 

 

 

 

 

 

تپه ها و پشت بامهاي رنگي قرمز با پوششي از فلفل قرمز:

 

دهستان هاي فرومد و خوارتوران (شهرستان شاهرود) مناطق اصلي كشت اين محصول در کشور می باشند. ميزان توليد فلفل در شهرستان های شاهرود و میامی كه به دليل مرغوبيت، قابليت صدور به خارج از كشور را دارد، حدود 80 درصد نياز كشور است و سالیانه بیش از يك هزار تن محصول از مزارع اين منطقه فلفل برداشت می شود. سطح زير كشت گياه فلفل در فرومد: 400 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه فرومد، زیر کشت این طلای سرخ قرار دارد و از هر هکتار این اراضی بین 2.5 تا 3 تن فلفل برداشت می شود.

میزان برداشت این محصول از مزارع فرومد سالانه به حدود 1000 تن می رسد که به همه استان های کشور به ویژه اصفهان، خراسان و تهران صادر می شود. مردم این منطقه به شیوه سنتی و آیین گذشتگان خود، با پهن نمودن فلفل ها بر روی تپه ها در ماه های شهریور و مهر، مناظر زیبایی را خلق می کنند که در نگاه اول از دور دست، تصور دشت های شقایق در ذهن آدمی قوت می گیرد.

این محصول و شیوه خشک کردن آن روي تپه ها، باغات و پشت بام منازل روستايي، یکی از جاذبه های گردشگری آن در اين منطقه شمار می رود.

 

همچنين محل احداث اولين معادن كروميت ايران(مربوط به 80 سال پيش)در منطقه فرومد است.

 

 

روستاها و مناطق اطراف فرومد: روستاها و مناطق زیبا و سیاحتی اطراف فرومد فراوان بوده که برخی از آنها به این شرح هستند: سيداباد، فيروزآباد بالا، فيروزاباد پائين، محمداباد، مسيح آباد، ميراعلم، ميرحاج، نصرتيه،صدراباد،استر بند،كلاته سادات،کلاته آقا، کلاته صالح، سلطان آباد، بينه خاني، کلاته قلیچ، باز گز، کلیدرو، پهنستان

 

آب و هوای فرومد: آب و هوای روستا در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. منطقه فرومد بیش از 30 قنات را در خود جای داده است که عمده آب روستا را برای مصارف کشاورزی و شرب تشکیل می دهد. برخی از این قناتها قدمت چند صد ساله دارند.

 

زبان و مذهب مردم فرومد: مردم روستای فرومد به زبان فارسی و نوعی گویش خراسانی سخن می گویند. کلیه مردم منطقه مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

جمعیت: براساس نتایج آخرین سرشماری سال ۱۳۷۵ , جمعیت این روستا ۲۵۱۹ نفر بوده است. که در سال ۱۳۸۵ به ۲۳۵۰ نفر کاهش یافته است. در حال جمعيت روستا در حدود 2000 نفر مي باشد.

 

محصولات: محصولات باغی عمده فرومد عبارتند از انار، گردو, توت, انگور، انجیر و ... میباشد سایر محصولات زراعی این روستا عبارتند از گندم , جو, پنبه ، مرزه , شیرین بیان, شوید, گشنیز, پیاز چغندر قند و فلفل قرمز که به لحاظ کیفیت, مرغوبیت, حجم تولید و صادرات, بیشترین سهم را ر روستا و کشور به خود اختصاص داده است.

 

پرورش محصولات دامی شامل گوسفند و گاو و طیور و استحصال مواد لبنی شامل روغن حیوانی (زرد)، کمه، کره ، پنیر ، کشک ، دوغ جزء تولیدات مهم این روستا می باشد. ماهی های پرورشی , عسل و ابریشم نیز جزء محصولات دیگر این منطقه است.

 

استحصال سنگ کرومیت از معادن منطقه، یکی از تولیدات استراتژیک و قدیمی فرومد است. جالب توجه است که اولین معدن کرومیت ایران در حدود 80 سال پیش در این منطقه مورد بهره برداری قرار گرفت که این محصول به کشورهای صنعتی جهان مثل آلمان و ... صادر می گردد. مس و منگنز نیز جزء محصولات معدنی دیگر منطقه است.

 

اقتصاد: اقتصاد فرومد بیشتر بر پایه فعالیت های زراعی ودامی استوار است. بسیاری از مردم منطقه نیز در معادن منطقه مشغول به کار هستند. برخي زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی به خصوص بافت کرباس و فرش اشتغال دارند.

 

 

نوع معماری و بنای روستا: فرومد، در یک دشت قرار گرفته که از چهار طرف کوهها آنرا احاطه کرده اند. این روستا بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه های روستاییان اغلب یک طبقه و در برخی موارد دو طبقه با سقف های گنبدی و تیری مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در بافت قدیمی خشت، گل و تیرهای چوبی است. در ساخت خانه های جدید از مصالح مقاوم گچ، سیمان، آجر و آهن استفاده می شود.

 

 

محله ها: فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. نام هر کدام از محله ها به کوچه مشهور می باشد کوچه پشند، کوچه بالا و کوچه جنان. هر کوچه دارای چند محله کوچکتر می باشد که به نامهای: قال پسه پسو، شاه نشین ، مفت آباد، سر سنگ، قال خیوو، سر حموم، سر آسیا، سر خان آقا، ته باز، نصرتیه،پی دروازه، سر پل، باغچه میرزا،پی قلعه، باغچه سنگي می باشد. گو کیال هم محله ای در کوچه پشند می باشد. گازرگاه نام دیگری از محله های قدیمی است. بیشتر مناطق قدیمی نام برده، از طریق گذرگاههای زیر زمینی به هم متصل می باشند.

 

 

پوشش و البسه مردم منطقه: امروزه مردم روستا کمتر از لباس‌های محلی استفاده کرده و لباس‌های معمول روز ايراني در اين خطّه از کشور مورد استفاده قرار ميگيرد. لباس‌های معمول اغلب زنان و مردان اين استان همان کت و شلوار و پيراهن برای مردان و چادر، مانتو، شلوار و پيراهن برای زنان است. ولی لباس‌های محلی موجود؛ سرپوش مردانه، چارقد زنانه است.در قدیم لباسهایی چون شليته، تنبان، جليقه، اُرسی، چادر محلی و سایر لباسهای قدیم رایج بوده است.

 

 

سوغات: سوغاتی های روستای فرومد عبارتند از خشکبارهایی چون گردو، بادام، توت خشک، فلفل، کنجد و ادویه جات مخصوص(حويج گوشت، حويج قاتقي)، سفوف(داروي مخصوص دل درد).

 

 

مراسم ویژه روستا: از مراسم ویژه مردم روستای فرومد میتوان به مراسم ایام محرم اشاره کرد که بصورتی کاملاً باشکوه و با جمعیتی در حدود 10000 نفر برگزار می گردد.

مراسم عید نوروز و دید و بازدید نیز جزء مراسمات بااهمیت روستااست.

 

 

موسیقی روستا: موسیقی منطقه از نوع محلی خراسانی بوده که در معمولاً در مراسمهایی چون عروسیها نواخته می شود.

 

بازیها و ورزشهای منطقه: کشتی، هفت سنگ، الک دولک یاالک بازی، گوراس، کبدی، زو و مردم روستای فرومد است.

 

غذاهای محلی روستا: رایج ترین غذاهای محلی روستای فرومد عبارتند از: قاتقی، کامه جوش، قروتی، کاچیرمه، دنی، آش جوش باره، لوبيا پلوي قرومدي، ماش پلو، اشكنه ماش، فطير مسكه...

 

 

انواع نانهاي محلي : نان پنجه كش، انواع فطير(پيازي، روغني، فلفلي،علفي، حويجي، شون جوز يا گردويي)، روغن جوشي، كلوچه، تافتون، کُماج ، نانهاي خراساني و بربري هم به نانهاي امروزي نانوايي هاي روستا اضافه شده است.

 

 

پوشش گیاهی : درختان طاق و گز، گون، آویشن, اسپند، خارشتر, درمنه، زرك كوهي، جانوران منطقه: کبک، تیهو، شاهین،عقاب، یوز پلنگ، آهو، روباه، گرگ، خرگوش، هوبره، قوچ و میش، کل و بز، مار، سوسمار،

 

 

 

 

 

 

مراکز خدماتی روستا: بهداری، جهاد کشاورزی، خدمات روستایی و عشایری, پاسگاه، پمپ بنزین، باشگاه ورزشي، دبیرستان، راهنمایی و ابتدایی، بانک کشاورزی،صندوق قرض الحسنه، نانوایی، كتابخانه و ...

 

 

 

مراکز اقامتی روستا: زائر سرا، خانه هاي روستايي

 

 

منبع: وبلاگ ها و مقالات آقایان یاقوتیان و سایر دوستان فرومدی

تهیه کننده: رضا حاجی سلیمی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

نظرات   

 
0 #2 انتقادشقایق 1396-02-04 15:43
فریومد یک کتابخانه هم در محله پشند داره
نقل قول
 
 
0 #1 قدرتی 1393-01-17 19:37
سلام ممنوناز تصاویر جالب ودیدنی ما که ساکن هستیم. سر شار از نشاط و حس وطن دوستی می شویم .
نقل قول
 
Written on 13/02/2014, 21:58 by foromadiha
2014-02-13-18-28-49   پیشنهاد شما برای جذاب و دیدنی شدن خیابان اصلی فرومد چیست(منظور خيابان اصلي داخل روستا و بلوار ورودي آن مي باشد)؟ بهترین پیشنهادی که کم هزینه بوده و...
210050
Written on 09/05/1396, 16:24 by foromadiha
اطلاعيه-منتخبين-مردم-در-شوراي-اسلامي-دوره-پنجم-فرومد-در-خصوص-مشكلات-كاهش-فشار-و-يا-قطع-آب-برخي-مناطق-فرومدهموطن عزیز صدای شما رو میشنویم و از وضع بوجود آمده متاسفیم. واقعا بی آبی مشکل بزرگیست که آزار دهنده است. برای رفع ریشه ای مشکل آب فرومد و افزایش کیفیت آب...
Written on 09/05/1396, 16:19 by foromadiha
اسامي-افراد-داوطلب-تصدي-پست-دهياري-روستاي-فرومد      اسامي افرادي که در طرح فراخوان انتخاب دهیار فرومد توسط شوراي منتخب دوره پنجم شرکت نموده و مدارک، درخواست و برنامه های خود را تا مهلت 96.4.31...
Written on 09/05/1396, 16:10 by foromadiha
بيوگرافي-آقاي-محمود-سليميان-استاد-فرومدي-دوتار-نوازي-كشور  قسمتی از بیو گرافی آقای محمود سلیمیان استاد دوتار نوازی کشور؛ -متولد 1334 روستای فرومد (ساکن تهران) -در جوانی شور وشوق موسیقی باعث شد که ایشان به سمت...
Written on 15/04/1396, 15:39 by foromadiha
واکاری-150-هکتاری-منطقه-کلاته‌سادات-میامی-به-اتمام-رسید میامی جوان: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی گفت: واکاری 150 هکتاری منطقه کلاته‌سادات در این شهرستان به اتمام رسید. به گزارش پایگاه...
2155708
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
919
2665
919
2142438
37830
27173
2155708
آی‌پی شما: 18.234.88.196
امروز: یکشنبه، 05 خرداد 1398 - ساعت: 19:03:35

مفاخر تاریخی

 

ورود به سایت