امروز : پنج شنبه, 08 خرداد 1399

آشنایی با خواص گیاهی و درمانی کما

 

کمای یا کما با نام علمی Ferula assa feotida نوعی گیاهی خودرو است که به نقل از جناب اقای قدرتی خبرنگار افتخاری فرومد، در بیابانهای منطقه غرب فرومد و در نواحی چافرش، سر پل ابریشم، خانه گلی و در سایر نقاط شهرستان میامی می روید و دارای خواصی دارویی از جمله ضد نفخ، اشتها آور، مسکن و التیام بخش مفاصل و روماتیسم، آرام بخش قوی است.
 

همچنین به نقل از خبرنگار مرات از میامی دارای خواص دیگری از جمله ضد تشنج، ضد عفونی کننده و رفع بیماریهای دستگاه گوارش است. کما بوته ای سرسبز که در اواخر اسفند و اوایل فصل بهار در بیابانهای میامی بصورت خودرو می روید ، این گیاه کمی سبز ساقه و برگ آن سبز و چرب است. خوراک زمستانی دام  است ولی استفاده داروئی فراوانی هم دارد در بهار در پای ریشه آن نوعی قارچ غیر سمی می روید که در بین مردم میامی به "قرصک" معروف است و  خیلی از قارچهای پرورشی بزرگتر و خوشمزه تر است.

 

کما نیز بوی خاصی دارد که بعضی ها از افراد آنرا خوشبو خطاب می کنند و بعضی دیگر از بوی آن بیزار ند. وقتی بز یا گوسفند ازاین گیاه بخورد شیر و ماستش عطر آن را می دهد و بسیار مقوی است . اهالی تمام مناطق به ویژه میامی این بوته و انواع آن را دوران تعطیلی نوروز چیده و انواع خورشت و پلو را از آن درست می کنند.اما نکته ای که باید پس از خوردن این گیاه در نظر بگیرید این است که خود را برای چند ساعت خواب آماده کنید چراکه این گیاه بشدت خواب آور است.

از کما برای مصارف داروئی و درست کردن شربت، صمغی می گیرند و برای از بین بردن بوی آن از اسانسهای نعناع ، سعتر، زوفا و غیره استفاده می کنند. مرحوم دهخدا کما را همان (انغوز ، انگدان) و یا از تیره آن می داند .

 

روش پخت:
ابتدا پس از جدا کردن قسمت اصلی ساقه گیاه و شست و شوی کامل با آب، آن را در یک دیگ پر از آب به مدت یک ساعت می جوشانند تا کامل پخته شود.سپس آن را آبکش کرده و آب آن را گرفته و با اضافه کردن سیر، گردو، نمک، ادویه،تخم مرغ و سیب زمینی این غذای خوشمزه را در روغن کاملا می پزند.بعضی از خانواده ها هم پس از آبکش کردن و گرفتن آب اضافی کما را بسته بندی کرده و در فریزر نگهداری می کنند تا در ایام دیگر سال به صورت نوبر از آن استفاده کنند.و اما این سوال که آیا این گیاه خوردنی از نظر علم پزشکی سالم است یا خیر؟ آیا خوردن آن برای انسان ضرر هایی دارد .بر اساس گفته های گذشتگان و بزرگان تاکنون موردی از مسمویت یا بیماری با خوردن این گیاه به دست نیامده و بنابر علم پزشکی کما یک گیاه خودرو است و با آب باران و نور خورشید سالم رشد می کند، باید سالم باشد.

 

 

تأمل در پند و اندرزهای ابن یمین فریومدی

ای دل اگر زمانه به غم می نشاندت               بنشین و صبر کن که صبوری دوای اوست
با دور روزگار نشاید ستیزه کرد                   وآنکس که کرد، این مثل خوش برای اوست
با ژنده پیل پشه چو پهلو همی زند                  گرجان به باد بردهد الحق سزای اوست
گرکار عاقلی نرود بر ره صواب                   از وی مبین که آن نه زفکر خطای اوست
ور جاهلی به منصب و مالی رسد مگوی           کآن مال و منصب از شرف و عقل و رای اوست
چون کارها به جهد میسر نمی شود                 آن زیبد از کسی که خرد رهنمای اوست
گر کار نیک و بد نشود بر مراد او                 داند که هر چه هست به حکم خدای اوست                                                                      

                                                                                           ((ابن یمین فریومدی))

آشنایی با استاد مرمت میراث فرهنگی استان سمنان


 

 استاد علی سیفی متولد 1314 هجری شمسی در شهر تاریخی بسطام بود که از سال 1353 فعالیت هنری خود را در ادارۀ میراث فرهنگی شاهرود (آثار باستانی وقت) به عنوان معمار آغاز کرد. وی زیر نظر دکتر عدل پی گردی و یافتن پایه های مجموعۀ تاریخی بسطام را شروع کرد و در مدت 40 سال فعالیت با مدیران خدوم و متخصصی همچون مهندس دانشور، مرحوم مهندس حسامی، مهندس ابوالفضلی، مهندس اشرفی و مهندس بحرالعلومی در کار مرمت همکاری تنگاتنگی داشت.

وی یکی از ماهرترین مرمت کاران متعهد، دلسوز و با اخلاق شهرستان شاهرود بود که منشاء خدمات مؤثری در حفظ و احیای بناهای تاریخی بود. متأسفانه استاد علی سیفی در آستانه سال نو در اثر سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم گفت.

گوشه ای از فعالیت های این استاد گرانقدر را من باب قدرشناسی، جهت یادآوری و آگاهی عموم مرور می کنیم :

1-  بازسازی ستون ها و اجرای تویزه گنبدهای مسجد جامع بسطام.

2-  مرمت و استحکام بخشی بناهای مجموعۀ تاریخی بسطام از پی تا بام.

3-  مرمت مسجد تاریخانه و مسجد جامع دامغان.

4-  مرمت مساجد اخیانی ها، آقا، شیخ علی اکبر، جامع شاهرود، جامع دستجرد.

5-  مرمت حمام های امیریه، قطری، بسطام، بازار شاهرود، حاج تقی و چهارسوق.

6-  مرمت برج و باروی بسطام.

7-  مرمت کاروانسراهای جهان آباد، محمدآباد پل ابریشم، میاندشت، عباس آباد، میامی، دهملا، صدرآباد و بدشت.

8-  محوطه سازی و مرمت آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی.

9-  مرمت مسجد جامع فرومد.

10-مرمت خانه های یغمایی ها و عطاردی های شاهرود.

11-مرمت بازار شاهرود.

12-مرمت آرامگاه شیخ عماد الدین شاهرود.

13-مرمت تکیۀ بازار شاهرود.

14-مرمت برج و باروی شاهرود.

15-مرمت محراب مصلی شاهرود.

16-مرمت تکیۀ دولت بسطام.

17-مرمت گنبد غازان خان مجموعۀ تاریخی بسطام.

 

منبع : شاهرو نیوز

 

 

"آفریقای کوچک" ‌کجاست؟

"پارک ملی کویر" که به آفریقای کوچک نیز معروف است، ‌نمایشگاهی طبیعی از وحوش کمیاب بیابانی و کویری است.

به گزارش ایسنا، منطقه سمنان، وجود کل و بز، قوچ و میش وحشی، گربه شنی، جبیر، یوزپلنگ ایرانی و گونه‌های متعدد و متلون گیاهی و جانوری مختلف،"پارک ملی کویر"را به یکی از مهمترین زیستگاه‌های دنیا مبدل کرده است. 

 

‌"پارک ملی کویر"، در واقع شبه جزیره‌ای است که بین دریاچه نمک، کویر ریگ، کویر مرکزی و کویر گرمسار محصور بوده و نمونه بارزی از بیابان‌ها و استپ‌های کم آب است. این منطقه در سطح کره زمین یکی از چند نقطه‌ای است که به عنوان ذخیره‌گاه زمین باید مورد حفاظت قرار گیرد. 

 

این منطقه در سال ۱۳۴۳ توسط کانون شکار ایران با مساحت ۶۰۹ هزار و ۴۳۸ هکتار حفاظت شده، اعلام شد و در سال ۱۳۵۵ به پارک ملی تبدیل شد و در سال ۵۷ شورای عالی محیط زیست با آزاد اعلام کردن قسمت‌های جنوبی، آبریزهای کوه سرخ و آبریزهای جنوبی کوه سفید آب را جزو پارک ملی اعلام کرد و مساحت پارک به ۶۷۰ هزار هکتار رسید. در سال ۶۱ با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و امکانات و توانایی های حفاظتی به دو قسمت پارک ملی به وسعت ۴۲۰ هزار هکتار شامل منطقه سیاه کوه، نخجیر، سفید آب و کلیه ارتفاعات و تپه ماهورها و دشت های مجاور آن و منطقه حفاظت شده کویر به مساحت ۲۵۰ هزار هکتار شامل دشت‌های مکوش، سیاه پرده، پرده زرد و ارتفاعات دوازده امام و نره خرکوه تقسیم شد‌.

 

یک پژوهشگر از پارک ملی کویر به عنوان یک موزه‌ طبیعی در نزدیکی پایتخت یاد کرد و گفت: پارک ملی کویر در مساحتی بیش از440 هزار هکتار در جنوب شهرستان گرمسار واقع شده ‌و موزه‌ای طبیعی در نزدیکی پایتخت بوجود آورده است.

 

مطالعه بیشتر...

با طبيعت و حيوانات مهربان باشيم

آهو و بی رحمی شکارچی (عکس)

العالم: شکارچی به قصد شکار یک آهو با تیر و کمان حیوان را هدف قرار داد اما موفق به کشتنش نشد.

شکارچی ناشی به جای اینکه با تیرو کمان قلب آهو را هدف قرار دهد سر او را نشانه گرفت. تیر به صورت حیوان اندکی بالاتر از پوزه اش اصابت کرده و نوک تیز آن از سوی دیگر در آمده است. حیوان بینوا دچار عذابی سخت شده است.مشخص نیست آیا انسانی دل رحم به آهو کمک کرده یا خیر؟